Biserica

Șerban VodĂ

PELERINAJ ÎN SFÂNTUL MUNTE ATHOS ȘI SALONIC,  09 – 14 aprilie  2018


(program destinat exclusiv domnilor)

 09 – 14 aprilie  2018   (6 zile / 5 nopti)

GRUP PR. DINU

ZIUA 1 – luni, 09 aprilie: Plecare din Bucureşti la ora 12:00 de la baza Dealului Patriarhiei (crucea Sfântului Constantin Brâncoveanu) pe ruta – Giurgiu – Pleven – Sofia Kulata – Serres – Ouranopolis. Cazare Ouranopolis.

ZIUA 2 – marti, 10 aprilie: Ora 0630– plecare cu vaporul la Mănăstirea Dohiariu Deplasare cu microbuzul  spre  Mănăstirea Xenofont Mănăstirea Sfântul Pantelimon (Rusicon) – Schitul Sfântul Andrei, cazare.

ZIUA 3 – miercuri, 11 aprilie: Deplasare cu maşina către Manastirea Vatoped – Mănăstirea Cutlumuş  – Schitul Sfântul IlieMănăstirea PantokratorMănăstirea StavronichitaMănăstirea Iviron   – Mănăstirea FilotheuMănăstirea Karacalu – Schitul Lacu, cazare.

ZIUA 4 – joi, 12 aprilie: Plecare de la Schitul Lacu, deplasare cu maşina – Izvorul Sfântului Athanasie – Mănăstirea Marea Lavră – Schitul Românesc Prodromu, cazare. În funcţie de timpul avut la dispoziţie, se va vizita Peştera Sfântului Athanasie Athonitul.

ZIUA 5 – vineri, 13 aprilie: De la Schitul Prodromu deplasare cu maşina spre Portul Dafni. Traversare cu vaporul la Ouranopoli. Plecare spre Tesalonic, închinare la moaştele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Catedrala Mitropolitană cu moaştele Sfântului Grigore Palama, Biserica Panaghia Dexia, Rotonda, Arcul lui Galeriu, Piata Aristotel. Cazare Salonic.

ZIUA 6 – sambata, 14 aprilie: Mic dejun. Plecare spre Bucureşti, sosire în Bucureşti la baza Dealului Patriarhiei, în funcţie de traficul auto și de formalităţile vamale.

TARIF: 260 EURO/pers.     grup minim 11 bărbați


SERVICII INCLUSE:

  • transport cu microbuz
  • cazare 2 nopți la hotel (Ouranopolis și Salonic) în camere duble
  • 1 mic dejun la Salonic
  • Însoțitor de grup preot / teolog

SERVICII NEINCLUSE:

  • Deplasarea cu mașina pe Muntele Athos, deplasarea cu vaporul, taxa de intrare (aprox. 210 euro/pers. – suma variază în funcție de prețurile practicate de autoritățile locale și poate fi modificată)
  • Masa la Ouranopolis
  • Asigurarea medicală
  • Asigurarea storno – facultativă (asigurare de anulare a călătoriei, se achită în lei la cursul zilei şi se încheie la semnarea contractului de comercializare a pachetului de servicii turitice, în pachet cu asigurarea medicală de călătorie)

 

ACTE NECESARE: carte de identitate valabilă sau paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

AVANS MINIM: 100 EURO/PERS.