Biserica

Șerban VodĂ

Pelerinaj în Țara Sfântă si Peninsula SINAI (21-27 august)


PELERINAJ IN ISRAEL SI PENINSULA SINAI
7 ZILE/ 6 NOPŢI

21 – 27 august 2016

PR. DINU

Ziua I,duminica,21 august: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 07:30. Decolare ora 10:55, cursa EL AL LY574. sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 13:30. Deplasare la Lod – închinare în Biserica ce adăposteşte mormântul şi moaştele Sf. Gheorghe. Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua II,luni,22 august: Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Muntele Fericirilor, Capernaum, Tabgha. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua III,marti,23 august: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Râul Iordan: locul real al Botezului Domnului (amenajat pentru a intra în apa Iordanului). Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sf. Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sf. Mormânt, locul unde s-a aflat Sf. Cruce, etc). Cazare şi cină hotel la hotel în Bethleem.

Ziua IV,miercuri,24 august: Mic dejun. Plecare matinala!! Deplasare spre Egipt, la Sf. Ecaterina. Închinare în Mănăstirea greco – ortodoxa Sf. Ecaterina – cea mai veche mănăstire ortodoxă din lume in care a viețuit Sf. Ioan Scărarul si Sf. Nil, Filotei, Anastasie, Grigore si in care se găsesc moaștele Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina; gropnița cu moaștele Sf. Stefan Sinaitul, Paraclisul Sfântului Prooroc Moise, muzeul mănăstirii – cu o importantă colecție de icoane vechi de o deosebită valoare. Cazare şi cină hotel în Taba.

Ziua V,joi,25 august: Mic dejun. Scurta oprire la Marea Moarta, stâlpul de piatră – soţia lui Lot Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de Maicii Domnului), Grota Laptelui. Cazare şi cină hotel la hotel în Bethleem.

Ziua VI,vineri,26 august: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăpostește Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Tain㔺i Mormântul Sfântului Prooroc şi Psalmist David. Deplasare la Zidul Plângerii. Aşezământul Românesc de la Ierusalim. Cazare şi cină la hotel în Bethleem

Ziua VII,sambata,27 august : Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria.
Tur de Tel Aviv. Sosire la aeroport ora 18:30. Decolare – 21:30, sosire Bucureşti ora 00:20, cursa EL AL LY 571.

TARIF PELERINAJ:

830 Euro/ persoană / loc in cameră dublă
Supliment single: 250 Euro

CADOU : BIBLIE + DVD

Servicii incluse:
• transport cu avionul Bucuresti – Tel Aviv – Bucuresti;
6 nopti cazare la hotel 4* clasificare locala/
• masă in regim demipensiune (mic dejun si cină);
• intâmpinare si transfer aeroport – hotel – aeroport;
• transport local cu autocar cu aer conditionat conform programului ;
• ghid local la obiectivele din Egipt ;
• taxe aeroport ;
• taxi: Tabor,
• taxe viza;
• asigurare de sănătate – se incheie persoanelor cu varsta pana la 79 ani (inclusiv), este asigurare de tip STANDARD si este incheiata la Societatea de Asigurare CITY INSURANCE.

ACTE NECESARE:

• paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

• Pentru înscriere: avans minim 300 Euro/pers., copii după carte de identitate şi paşaport (biletul de avion se emite pe numele din paşaport)