Biserica

Șerban VodĂ

“Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți”


Urmand indemnul Mantuitorului de a ajuta aproapele, Asociatia Ajutor Speranta Hospice in parteneriat cu Parohia Serban Voda si DGASPC sect. 4 a initiat si derulat proiectul “Solidaritate Crestina”, proiect ce si-a propus sa sprijine 24 de familii defavorizate ( familii numeroase cu venituri mici, persoane cu handicap, persoane varstnice) pe o perioada de 3 luni.

Mai intai s-a realizat procesul de identificare a grupului tinta, prin vizita efectuata la domiciliul acestora. In urma acestei actiuni au fost identificate 6 persoane cu handicap cu venituri insuficiente, 10 familii numeroase si 8 persoane varstnice singure si cu venituri reduse.S-a constatat ca familiile vizitate, traiesc intr-un grad extrem de saracie asociat cu probleme de sanatate, conditii de locuit insalubre, lipsa unui loc de munca, etc.

Nu ai cum sa ramai indiferent, cand identifici copiii care dorm pe jos, fara asternuturi in locuinte neincalzite si derapanate. Copii subnutriti care au uitat de gustul alimentelor care ar ajuta la o buna dezvoltare a acestora, copiii care vor sa invete, dar lipsa rechizitelor si a hainelor ii tine departe de scoala.. Am intalnit persoane varstnice , cu probleme de sanatate, care nu-si putea cumpara reteta medicala, deoarece costa mai mult decat pensia lunara, persoane cu handicap , ingrijite de persoane varstnice , care nu au posibilitatea de a urma programe de recuperare.

Aceste situatii neplacute au avut un impact puternic asupra partenerilor , lucru ce a determinat la atingerea si depasirea indicatorilor din proiect, propusi initial. Pe langa ajutorul material (alimente, haine, produse igienico-sanitare), o parte din beneficiari au primit sprijin in consolidarea si amenajarea locuintelor, consiliere sociala cu privire la obtinerea drepturilor legale oferite de statul roman, demersuri pentru obtinerea acestora, etc. Rezultatele au fost neasteptate, expresia de pe fata beneficiarilor spunea totul. Zambetul copiilor si dorinta lor de a desface cat mai repede pachetele cu alimente , arata inca o data efectul pozitiv pe care proiectul l-a dat.

Incurajam astfel de initiative si speram ca acest proiect va avea sustenabilitate .Nu intamplator , proiectul poarta numele “Solidaritate crestina”, suntem convinsi de faptul ca oamenii si agentii economici cu venituri substantiale , vor veni in sprijinul nostru manifestandu-si spiritul solidar cu cei aflati in dificultate.