Biserica

Șerban VodĂ

9-16 mai 2021 / PELERINAJ ÎN ȚARA SFÂNTĂ grup Pr. Dinu Pompiliu / telefon: 0722 342 291


Ziua I, duminica: Întâlnire pe Aeroportul din Bucuresti – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 18:30, cursa BLUEAIR OB1069. Decolare ora 21:40, sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 00:15. Cazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua II, luni: Mic dejun.Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana GalileiiNazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină hotel înNazareth/Tiberias.

Ziua III, marti: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Bisericace aminteşte de frumoasaPredică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru.Cazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua IV, miercuri: Mic dejun. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfânta Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc).Cazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua V, joi: Mic dejun. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a ne închina înMănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian și Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava).Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care S-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului), Grota Laptelui. Cazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VI, vineri: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: MănăstireaOrtodoxă a Înălţării DomnuluiMănăstireaPater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării.Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare MariaCazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VII, sambata: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Aşezământul Românesc de la Ierihon. Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii şi închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu”.Ne îndreptămsprevaleaIordanuluișivomvizita loculbotezuluiDomnuluinostruIisusHristos. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Închinare în Mănăstirea Sf. GherasimCazare la hotel înBethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VIII, duminica: Mic dejun.Participare la Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc de la Ierusalim.Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Tain㔺i Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii.Timp liber in Cetatea Ierusalimului. Sosire la aeroport ora 22:00. Decolare – 01:15 (17.05.2021), sosire la Bucuresti ora0400, cursa BLUEAIR OB1070.

 

TARIF:

665 EURO/ persoana/loc in camera dubla 

SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 200 EURO

  • telefon: 0722 342 291 (Pr. Dinu)
  • email: parohiaserbanvoda@gmail.com