Biserica

Șerban VodĂ

14.08 / Prohodul Maicii Domnului


Marți dimineața de la ora 10:00 va fi scos Sf. Epitaf al Maicii Domnului și se va trece până seara la 18:00 pe sub masă. Aceasta reprezintă mormântul Maicii Domnului, iar închinarea, oferirea de flori și aplecarea pe sub ea sunt fapte de dragoste și smerenie în cinstea Născătoarei de Dumnezeu, așa cum au făcut și apostolii când s-au adunat la căpătâiul ei.
 
Tot marți, dar de la ora 18:00 va începe slujba Vecerniei mari cu Litia, urmată de Prohodul Maicii Domnului și apoi Procesiunea pe străzile dimprejurul bisericii.
 
Vă așteptăm pe toți în haine cernite, părinți și copii, tineri și vârstnici să-i cântăm Maicuței imne de laudă și rugăminți să ne ajute așa cum o face de fiecare dată, cu dragoste către Fiul ei preaiubit, atunci când îi cerem.