Să ne rugăm sâmbătă, 24.04.2021, pentru cei 26.000 de morți batjocoriți de sistem

”Lazăr cel înviat din morți a patra zi”, cel care este chemat să se roage la fiecare pomenire a morților nostri, este un simbol al învierii de obște.
Cei peste 26.000 de români declarați oficial ”morți covid” și trecuți la cele veșnice între martie 2020 – aprilie 2021 sunt, fiecare după numele lui, morții noștri, ai acestui neam.
Desigur, am văzut cu toții că ”Mai bine e a nădăjdui în Domnul decât a nădăjdui în căpetenii” * nu-i așa?
M-am gândit, împreună cu un grup de prieteni, mireni și preoți – să alegem Sâmbăta lui Lazar, adică ziua de 24.04.2021, ultima zi de pomenire a morților din postul Paștelui, pentru a ne ruga și a-i pomeni pe semenii noștri îngropați în saci de plastic, goi, neîmpărtășiți, cei care au murit fără lumânare, fără a li se putea citi, potrivit ritualurilor ortodoxe, stâpii sau dezlegările, cei care, din dispoziția vremelnicilor zilei, au fost duși pe ultimul drum ca niște obiecte fără însemnătate, lăsați singuri sau aproape singuri, într-o stupidă și de neînțeles formă de clandestineitate, cei pentru care nimeni nu a pregătit și împărțit coliva de grâu, acest simbol al învierii trupurilor…
Haideți să apridem câte o lumânare sâmbătă, să facem o colivă sau să dăm un pomelnic, la slujbele de pomenire a morților pe care toate bisericile ortodoxe din țară le țin și sâmbăta asta, în ajun de Florii, cerând iertare nu numai pentru cei plecați la cele veșnice din familiile noastre, ci și – chiar dacă nu le știm noi numele – pentru acești peste 26.000 de români.
Și chiar dacă nu au fost toți creștini, ne rugăm pentru oameni ca noi.
Sunt sigură că preoții ortodoxi ne vor sprijini în acest demers, știind că ”Unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu, în mijlocul lor”. **
Cum nu am putea singuri să ne facem auziți, distribuiți și voi această chemare la solidaritatea creștină – o solidaritate specifică românilor, mai puternică decât orice altă formă de implicare, o solidaritate dincolo de timp și de timpuri, care ne curață trecutul recent, ca popor, care ne umanizează și care cred că ne mai întoarce, pe fiecare dintre noi, cei vii, măcar cu un pas, la esența noastră divină!
______
*Psalmi, 117.9